buy dnp online

EUROPOL Centrum Szkoleniowe - najtańsze kursy i szkolenia - Częstochowa
Bezpieczeństwo w samochodach. System BLIS

Roman Starczewski

 

BLIS, czyli Blind Spot Information System - wpływa na zjawisko zwane „martwym polem” ostrzegając kierowcę, że w polu obserwacji nieobjętym przez lusterka boczne znajduje się pojazd. Zadania wykonują kamery cyfrowe (25 zdjęć/sek.) wbudowane w boczne lusterka pojazdu samochodowego, zsynchronizowane z wizualnym systemem ostrzegającym kierowcę w postaci lampek sygnalizacyjnych koloru pomarańczowego lub żółtego.

 

Charakterystyka systemu bezpieczeństwa BLIS.

Nazwa systemu: Blind Spot Information System.

Nazwa skrócona: BLIS.

Wprowadzający system: Koncern Volvo.

Budowa: Kamery cyfrowe (25 zdjęć/sek.) umieszczone w bocznych lusterkach pojazdu, zsynchronizowane z żółtymi lub pomarańczowymi lampkami sygnalizacyjnymi.

Zakres pola widzenia: 9,5m długości i 3m szerokości po obu bokach pojazdu.

Zasada działania: Obserwacja przez kamery obszaru wzdłuż boków i z tyłu samochodu. W momencie pojawienia się w strefie monitorowanej innego pojazdu sygnalizowanie zagrożenia poprzez zapalanie się lampki ostrzegawczej przy zewnętrznym lusterku wstecznym po odpowiedniej stronie samochodu.

Korzyści ze stosowania: Zmniejszenie ilości kolizji lub wypadków drogowych przy zmianie pasa ruchu, skuteczna obserwacja obszaru wzdłuż boków i tyłu samochodu w wyznaczonym polu widzenia obejmującym obszar monitoringu kamer.

Zastosowanie: Ostrzeganie o pojeździe znajdującym się w martwym polu widzenia. Wychwytywanie przejeżdżających pojazdów.

Zalety systemu: Monitorowanie strefy obserwowanej przez kamery w celu uniknięcia kolizji lub wypadku drogowego i natychmiastowa reakcja na poruszające się pojazdy.

Sposób ostrzegania: Świecenie lampek sygnalizacyjnych na żółto lub pomarańczowo wbudowanych w zewnętrzne lusterka wsteczne.Aktywacja systemu: Automatyczna, przy prędkości pojazdu powyżej 10 km/h.

Warunki działania: Każda pora (w dzień i w nocy).Wady systemu: Utrudnione działanie we mgle i przy obfitych opadach śniegu.